„Każdy człowiek jest NIEWYCZERPANYM źródłem własnego rozwoju i potencjału” |
Bożena Szot – Matosek |
Relacja w Echu Dnia: „Parada rycerska wraz z pojedynkami pieszych i konnych na szable w Radomiu”
Pojedynki na szable: pieszych i konnych, parada konnicy, orszak rycerski ulicami miasta, armatni wystrzał – to wszystko można było zobaczyć podczas historycznej rekonstrukcji, jaka miała miejsce w sobotę po południu w Radomiu.
Cała impreza rozpoczęła się w sobotę o godzinie 13 od spotkania w Parku Kościuszki przy Muszli Koncertowej. Tam stawili się rekonstruktorzy, mieszkańcy miasta. – Nasze spotkanie wpisuje się w rocznicowe obchody jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Ale historia naszego kraju, jest długa, to nie tylko walki pod wodzą Józefa Piłsudskiego, ale i wcześniejsze wydarzenia historyczne. Chcemy je chociaż w części zaprezentować – mówiła Anna Rychter, z Fundacji Rozwoju Integralnego, która była organizatorem wydarzenia.Po zbiórce ruszył orszak alejkami parkowymi na plac Corazziego. Na czele korowodu szła Chorągiew Starosty Radomskiego Mikołaja Gniewosza. Orszak otwierali konni. Za nimi szli przedstawiciele Radomskiego Bractwa Strzelców Kurkowych. Chorągiew Gniewosza to grupa rekonstrukcyjna z Radomia i okolic. Członkowie też grupy odgrywają XVII-wieczną jazdę polską. Pasjonują się historią i jazdą konną. Pasjonaci z tej grupy często biorą udział w rocznicowych obchodach, nie tylko w rejonie radomskim. Stracie na szable Na placu przed Urzędem Miasta odbyła się bodaj najbardziej widowiskowa część wydarzenia: pokazy walk rycerskich. Można było podziwiać starcie konnych, pojedynki pieszych na szable. – Przed wiekami właśnie z Radomia wyruszali nasi przodkowie bronić wolności – opowiadał Rafał Brzeski z Chorągwi Starosty Radomskiego Mikołaja Gniewosza. Po kilku pojedynkach orszak przeszedł ulicą Żeromskiego na Plac Konstytucji 3 Maja. Tam przedstawiciele Radomskiego Bractwa Strzelców Kurkowych nabili armatkę prochem i wystrzelili na wiwat. Parada została zorganizowana przez Fundację Rozwoju Integralnego w ramach realizacji projektu Niepodległa. Projekt „Echa Walk o Niepodległość” współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.
Czytaj więcej: https://echodnia.eu/radomskie/parada-rycerska-wraz-z-pojedynkami-pieszych-i-konnych-na-szable-w-radomiu/ar/13690672miu/ar/13690672
„Każdy człowiek jest NIEWYCZERPANYM źródłem własnego rozwoju i potencjału” |
Bożena Szot – Matosek |